Ilustrator Festiwal 2

with Brak komentarzy

Festiwal Komunikacji Ilustrowanej

Druga edycja festiwalu odbyła się 14 października 2023. Ten dzień był upakowany wartościowymi wystąpieniami prelegentów: Ola Niepsuj, Renata Krawczyk, Bolesław Chromry,Julia Schimautz, Stasys Eidrigevicius oraz Kensuke Koike.

Byłam na tym Festiwalu pierwszy raz. Wyniosłam z niego dużo wiedzy, inspiracji i ogromne poczucie "bycia w stadzie".

Gdy , kilka lat temu, podjęłam decyzję o rozpoczęciu kariery ilustratorki towarzyszyło mi (mylne i subiektywne) przekonanie o samotności w tym zawodzie. Takiej samotności na codzień. Przez kilka dni festiwalu byłam w społeczności, która ma dokładnie te same wyzwania i problemy co ja. Chociaż każdy z nas jest w innym miejscu jeżeli chodzi o rozwój to doświadczamy podobnych rzeczy. Super było móc usłyszeć, że to jest ok, że możemy się wymieniać sposobami i rozwiązaniami.

 

Warsztaty ilustracji

13 października można było, dodatkowo, uczestniczyć w warsztatach ilustracji. Tu muszę wspomnieć o moim jedynym zarzucie do tego wspaniałego festiwalu: część warsztatów nakładała się na siebie czasowo. Trzeba było wybierać a wybór był bardzo trudny 🙂

Brałam udział w warsztatach:

Agata Królak i Alina Mielnik

Warsztaty procesu. Dla mnie otwierające doświadczenie - zarówno jako uczestniczki rysowniczki jak i instruktorki. Tematem był Ogień. Od tamtej pory trochę przetasowałam swoje podejście do tego jak mogą wyglądać warsztaty ilustracji. Poczułam, że mogę to robić lepiej i bardzo jestem wdzięczna za to doświadczenie.

Kensuke Koike

Mieliśmy wyjątkową możliwość zanużyć się w procesie twórczym jaki proponuje Kensuke Koike. Przez 4h warsztatów (które minęły w dwie minuty) stworzyliśmy kilkanaście prac. Przerabialiśmy fotograficzne autoportrety traktując je jak abstrakcyjne formy. Zartując z samych siebie i nabierając dystansu do tematu własnej twarzy jako medium. Super ciekawe. Rozmowy w trakcie też.

Efekt warsztatów z Kensuke Koike

Jubileuszowy kawałek tortu Bałtyckich Spotkań Ilustratorów

18 Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Festiwal Ilustracji jest towarzyszem Bałtyckich Spotkań Ilustratorów.

Udało mi się dotrzeć na wernisaż prac Stasysa oraz wziąć udział w jeszcze jednych warsztatach ilustracji:

Patricija Biluj - Stodulska

Autorka opowiadała o swoich ilustracjach do litewskiego opowiadania "Egle, królowa węży". Opowiadała o procesie twórczym.  Patricija pokazała też swoje szkicowniki co było wzruszające i miłe.

Dostaliśmy zadanie wykonania pracy, w której miały przenikać się dwa światy.

Byłam na spotkaniu z autorem plakatów filmowych:

Bartosz Kosowski

który z humorem opowiadał o pracy ilustratora. Plakaty Bartka znałam zanim wiedziałam kim jest autor co chyba dobrze świadczy o tymże.